Assasin Kek / HaşHaş Cake

huzurdankale tarafından

Assasin kelimesi (bizde suikastçi anlamına gelen) ta Hasan Sabbah’ın Alamut kalesine dayanıyor, kitaptan hatırladıklarımsa (“Alamut ve Alamut’a Dönüş”), bu şahsın Selçuklu’dan intikam almak niyetiyle kalesine  fedai doldurduğu ve onlara farkettirmeden haşhaş verip köle kadınlardan kurduğu mabede bırakıp, sözde cenneti sunabildiğini kanıtlaması, bi haber garip fedaininse cenneti tattıktan sonra Sabbah kendini kaleden at deyince atması, ne isterse yapması gibi şeyler. Türkçedeki tarihi ise 1930’lara dayanıyor ve kötü-kasıt anlamına geliyor imiş.

Kekle ne alakası var demeyelim lütfen 🙂 var biraz:

2 Büyük yumurta, 125 gr (bi su bardağı) şekerle çırpılır iyice köpürene kadar, sonra birer bardak süt ve sıvıyağ eklenir. Bu sıvıyağ aslında yarısı da olsa olur ,üzerine su koyun hatta az bişi sağlıklı oluyor böyle böyle. Neyse, bi kaç damla vanilya özü , yarım limonun suyu ve kabuğu da eklenip karıştırılır. Üzerine aldığı kadar un (bu biraz manasız gelebilir tabi, sanırım 2-2,5 sb. bişi ediyor) ve kabartma tozu bi paket eklenip bir de isteğe göre mavi haşhaş eklenir, böylece tarifin sonuna gelinir. Önceden 180 derece ısıtılmış fırında 20-25 dakika pişirilir.

Üzeri için de 4 kaşık şeker, 2 kaşık süt ve limon suyu karıştırılır, isteğe göre kekin üzerine dökülür. Ben bir de pina colada çakması bi içkim vardı içmediğim ondan damlattım, tam süper oldu. ama bu bir ayrıntı. Afiyet olsun; assasin is ready to be eaten 😉

Reklamlar