Tarçınlı Hamur Tatlısı / Cinnamon Rolls (and Rocks)

huzurdankale tarafından

DSjCN0133


cinnamon ve tuzlu muffin

Hamuru İçin: 250 gr un / 2 yemek kaşığı toz şeker / bir paket kabartma tozu / 1 çay kaşığı tuz / 3 yemek kaşığı tereyağı / 200ml Süt / bir büyük çırpılmış yumurta

İçi için: 4 temek kaşığı tereyağı (oda sıcaklığında) / 200 gr kahverengi şeker / 5 çay kaşığı toz tarçın / isteğe göre eser miktarda muskat cevizi

Krem Peynirli Sos: 1 paket krem peynir, 12o gr pudra şekeri, 3 yemek kaşığı süt

Yapılışı: Şimdi şunu söyleyerek başlayayım ki bunlar tarçın, şeker ve hamur seven biri için (ben) çok tehlikeli, öyle kek, kurabiye gibi bi dilim tadına bakıp geçemiyor insan. Pamuk gibi bir şey oluyor , mis gibi tarçın kokulu. İngilizce sitelerde sık sık gördüğüm ama genelde mayalı tarifleri verildiği için denemediğim cinnamon roll, bu halleriyle oldukça basit ve lezzetli. Şöyle ki:

Hamuru için unu, şekeri, kabartma tozunu, tuzu karıştırıyoruz üzerine de oda sıcaklığındaki tereyağını ekleyip biraz yedirdikten sonra süt ve çırpılmış yumurtayı ekliyoruz hamuru tutturunca de 30-40 cm çapında açıyoruz.

İç malzemelerini de ayrı bir kapta karıştırıyoruz ve hamurumuzun içine yayıyoruz güzelce. Sonrasında da hamuru sarıp yaklaşık 4 cm eninde parçalar kesip küçük bir borcam gibi bir kaba koyuyoruz (12 adet minik parça çıkıyor, muffin kaplarına da yerleştirebilirsiniz tepsiniz büyük gelirse). Önceden 200 derece ısıttığımız fırında yaklaşık 20 dakika pişiriyoruz üzeri tarçın renginde oluncaya kadar:)

Üzeri için verilen malzemeleri de bi blender yardımıyla çırpıyoruz, fırından çıkar çıkmaz (en güzeli) ya da biraz ılıyınca bu sosla birlikte kocamn karanfili bir çayla tüketiyorsunuz.

afiyet. DSCN0084 uyarladığım tarif: http://www.recipegirl.com/2012/03/22/no-yeast-cinnamon-rolls/

Reklamlar