Bir ‘Scone’ Denemesi

huzurdankale tarafından

SEHİR PASTACISI

Processed with VSCOcam with a5 preset

Malzemeler: 3 cup un / 1/4 cup şeker / 1 paket kabartma tozu / 1/2 çay kaşığı karbonat / çay kaşıgının ucu ile tuz / 1/4 cup tuzsuz tereyağı / 1 çırpılmış yumurta / 3/4 cup yogurt ve 1/4 cup süt karışımı (buttermilk niyetine:) / 1/2 cup soğuk tuzsuz ve küp küp kesilmiş tereyağı / 1 paket vanilya / 1-2 tane kabuklarıyola birlikte ince ince kesilmiş seftali / 2 yemek kaşığı şeker / az tarcın

Yapılışı:

1.Un, şeker, kabartma tozu, karbonat ve tuzu karıstırıyoruz. Sonra içine tereyağını atıp oldugu kadar karsıtırıyoruz. Böyle nohut taneleri kadar topaklar oluyor.

2.Başka bir kapta yumurta, süt+ yogurt karısımı, vanilyayı çatalla çırpıyoruz. sonra bu sıvı karısımı diğer kuru karısımın içine ekliyoruz ve yumusacık bir hamur yapıyoruz.

3. hafifçe unladıgımız tezgahta hamuru biraz daha yogurup yaklaşık yarım cm kalınlıkta açıyoruz. hamurun yarısını ayırdıgınız süt-yogurt karısımı ile ıslatıyoruz cok cok az. bu yarıya seftalileri dizip üzerlerine seker ve tarcın serpiyoruz ve hamurundiğer yarısını üzerine kapıyoruz.

4. Yaklaşık 8 dilim kesiyoruz kare-dikdörtgen arası.

5. eger hamur cok yumusamıssa buzdolabına 15*20 dakika bekletebiliriz. Sonra da 180 derece fırında puf olup üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz (artık dakika yazmıyorum cunku herkesin fırını farklı:))

afiyetle!

IMG_2553

till the sun comes up again!

IMG_2557

Reklamlar